Susidūrimai su nuogumu viešojoje erdvėje

0

Susidūrimai su nuogumu viešojoje erdvėje

Pasidalinsiu keletu man įsimintinų viešai nuskambėjusių visuomenės susidūrimų su nuogumu ir kokios buvo reakcijos ir savo pamąstymais kaip toje vietoje elgtųsi natūristas. Visas šias situacijas vertinu linksmai ir nieko nesmerkiu, išskyrus vieną, kurioje policijos pareigūnas pasielgė labai neatsakingai.

Krepšinio aikštėlėje

Pirmas, pats anksčiausias atsiminimas, atmintyje išlikęs nuo paauglystės – per krepšinio varžybų pertrauką Kauno sporto halėje į aikštelę išbėgusi mergina nuogomis krūtimis. Pamenu per TV rodė apie tai reportažą ir šis merginos poelgis man pasirodė labai drąsus, dabar suprantu, kad tai buvo surežisuota, greičiausiai buvosio tv laidos “Be Tabu” ar panašios. Deja rasti vaizdo medžiagos nepavyko, tačiau radau straispnį. Įvykio liudininkų reakcijos buvo teigiamos – Arvydas Sabonis pajuokavo, kad mergina buvo per mažai įdegusi. Manyčiau ir užkietėjęs natūristas šioje situacijoje pasielgtų panašiai, kaip A. Sabonis, situacija nekasdieniška ir linksma. Nors apsinuoginimas netikėtoje vietoje, gali nustebinti ir visko mačiusius. Amerikiečiai turi terminą “streaking”. Tai yra bėgimas visiškai nuogam viešoje vietoje (dažniausiai sporto varžybose) juoko forma, nesiekiant nieko įžeisti. Pora pavyzdžių: 

Liverpulio Everton fanas

533_1000
Play Video

Sheila Nicholls kriketo varžybose

Pareigūnas paviešinęs vaizdo įrašą

Šiais metais po avarijos buvo sulaikyta galimai apsvaigusi moteris, kuri policijos automobilyje nusirengė visiškai nuogai ir net nuvežta į komisariatą atsisakė apsirengti. Nepavykus su ja susitarti ji buvo perduota medikams. Pareigūnai turi daryti vaizdo įrašus, kad kilus konfliktiškoms situacijoms būtų vaizdinės medžiagos įrodymai ir vienas iš pareigūnų nusprendė, kad būtų gera mintis pasidalinti šiuo įrašų internete. Policijoje dirbęs 12 metų turėjo ne tik išmanyti privatumo užtikrinimo įstatymus, bet pagal amžių jau galėtų būti ir pakankamai brandus žmogus, kuris pagalvoja apie savo veiksmus. Žinoma jis jau atleistas iš darbo ir bus atitinkamai baudžiamas. Iš natūristo (ir piliečio) perspektyvos yra apmaudu, kad pareigūnas pamiršo darbo etiką; gaila, kad vyras pasinaudojo savo tarnybine padėtimi ir kito žmogaus silpnumo akimirka, vien dėl to kad apsinuoginimas yra kontraveršiskas mūsų visuomenėje

Režisierius siūlantis rodyti pimpalą vietoje atlyginimo

Garsus režisierius Tadas Vidmantas pasipiktino, kad vyrų dušą valo moteris ir susirūpino berniukų privatumu. Pasikonsultavęs su žmona vyras teigė, kad valytoja į vyrų rūbinę baseine užsuka per dažnai. Taip pat pasamprotavo, kad galbūt neverta valytojai mokėti atlyginimo, nes ji prisižiūri pimpalų. Reakcijos buvo įvairios ir atsirado žmonių, kurie jautėsi taip pat kaip ir T. Vidmantas. Iš natūristo perspektyvos žiūrint skundas, atrodo šiek tiek juokingas. Žinoma kai kurie žmonės jautrūs ir negali kaltinti jų, dėl to kaip jie jaučiasi, bet taip nutikus natūristas labai nepergyventų – nei jis, nei valytoja nieko blogo nedaro. 
Režisierius kartais pateikia  įdomių įžvalgų, bet būtent ši man kelia šypseną ir daug klausimų – kodėl vis tik jis tiek daug laiko praleidžia rūbinėje/prausdamasis po dušu? Aš lankydamasis bet kuriame baseine su valytoja prasilenkiu gal kartą, o kartais iš vis nematau, nes net neabejoju, kad ji turi rimtesnių reikalų.  Antras natūraliai kylantis klausimas yra kodėl Tadas teigia, kad žiūrėti į pimpalus yra malonumas, galima suprasti, kad netgi atlygis? Atsakymą žino jis pats geriausiai 🙂 Manyčiau, jis taikliai pataikė, sakydamas, kad jeigu moterų dušą joms prausiantis valytų vyras. Tokiu atveju figuruoja daug dalykų – nuostatos jog nuogas moters žadina vyrui aistras, kad vyras pamatęs nuogą moterį negali susilaikyti ir puls ją prievartauti, nuostatos apie iškrypėlius. Bet ar šitos nuostatos galioja nuogam vyro kūnui? Žinoma suprantu drovumą, kad vyrai negali apsinuoginti vieni prieš kitus ir tai, kad esame auklėjami slėpti savo nuogumą, taip pat yra elementarus padorumas, juk įprastai nesišlaistome nuogi prieš moteris,
 bet situacija tai tokia, kurioje visiškai natūralu būti nuogam – dušas. 

Plečiant nuogų vyrų tarp apsirengusių moterų temą paminėsiu, kad JAV buvo laikai kai net ir mokyklose, berniukai ir vyrai basienuose maudydavosi nuogi prieš mergaites ir moteris. 1926 m. parašytas pirmasis baseinų valdymo gidas rekomendavo vyrams ir berniukams maudytis nuogiems, o moterims su kuo laisvesniais maudymosi kostiumėliais ir tai oficialiai tesėsi iki 1962 m., o kai kuriose mokyklose ar baseinuose ir ilgiau. Vieniems tai patiko, kitiems tai sukelia nemalonius prisiminimus, o jaunąjai kartai sunku suprasti, kaip išvis taip buvo galima.  

Nuogų vyrų maudynės baseine kartu su apsirengusiomis moterimis

Socialinių tinklų niuansai

Aš kaip ir daugelis, seku tam tikrus žmones socialiniuose tinkluose ir matau, kad yra tam tikri intelektualių žmonių ir jų sekėjų burbulai, kur paprastai kalbama apie politiką ir visuomeniškai aktualius dalykus, neretai pašiepiant radikalesnius veikėjus ar veiksmus, bet visgi jie skelbiasi, kad atstovauja žodžio ir minties laisvę ir pasisako už toleranciją kitiems, bet turbūt normalu jog visiem tolerantiškas nebūsi. Įrašų nepavyko atkasti – bet pamenu, kad vieną išreiškiant nepasitikėjimą Druskininkų meru Ričardu Malinausku buvo surengta akcija užteršti nemaloniais ir užgauliais komentarais Druskininkų Vandens Parko facebook renginio “Nuogalių vakaras” puslapį. Renginys įvyko ir niekas nepakito, niekas nenukentėjo, bet man liko nemalonus skonis nuo to, kad socialinių tinklų žvaigždūnai gali suvienyti savo sekėjus ir aklai užsipulti nieko dėtą žmonių grupę. 

 Kažkuo panaši situacija buvo, kai žmonės iš to pačio burbulo atkniso ir pasmerkė buvusio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėjos hobį – pozuoti aktams. Ministras teigė, kad apie tai nežinojo, bet pasakė, jog jo nuomone žmogaus kūnas visada yra gražu. Aš su juo sutinku, ir tos nuotraukos, mano nuomone, nors ne itin skoningos, bet vis tik niekam nekenkia. Čia galima plačiau, diskutuoti, kad politikas turi būti visuomenės normų pagrindu padorus asmuo – to nedarysiu, tik pasakysiu savo nuomone jog kažkiek neteisinga, kad tie patys žmonės dabar palaiko dabartinį (šiai dienai) seimo narį, kurio laisvalaikio pomėgiai persirengti moterimi yra dar keistesni ir dar labiau nutolę nuo visuomenės normų. Iš čia kyla klausimai ar visgi toleruojame kitokius žmones ar tik toleruojame tik tokius kitokius žmones, kuriuos mums pataria toleruoti žiniasklaida ir socialinių tinklų žvaigždės? Kaip atskirti tikrą intelektualą nuo pseudo intelektualo? Atsakymų nežinau, bet susidariau įspūdį, kad nuogumas gali būti jautri ir emocinga tema net ir labiausiai apsiskaičiusiems ir racionalaus mąstymo žmonėms. 

Statybinkai nufilmavo nuogą namuose

Statybinkai dirbę ant gretimo namo stogo nufilmavo 28 metų olandę nuogą išeinančią iš dušo. Vaizdo medžiagą matė pusė jos miestelio ir jai žinute apie tai pranešė jos draugė. Mergina norėjo, kreiptis į policiją, bet visgi nesikreipė ir teigė, kad visi taip vaikšto po namus ir tai yra normalu, o nenormalu yra filmuoti ir flmuotą medžiagą kelti į internetą. Ji sekančią bijojusi, ką apie ją pasakys kiti miestelio gyventojai, tačiau visi elgėsi labai draugiškai ir užsimindavo nebent apie tai jog ji turi gražų kūną. Statybų bendrovė nusiuntė moteriai gėlių ir bandė su ja susitaikyti.
Iš natūristo perspektyvos žvelgti sunku į šią situaciją, vieni supyktų, kiti nekreiptų dėmesio, gal tai buvo daroma tyčia. Tiesiog smagu, kad Nydarlanduose žmonių požiūris į kūną laisvesnis ir iš to niekas nedarė tragedijos. 

Šantažuojama pati paviešino savo nuotraukos

Šantažavimas naudojant kito žmogaus nuogo kūno atvaizdą yra rimta problema, kartais tai naudojama siekant gauti daugiau nuotraukų, kartais seksualinių paslaugų, kartais pinigų. Aukos dažnai įklimpsta į nesibaigiantį šantažų ciklą, nes nenori apie tai pranešti nė policijai, nė artimiesiems,  suprantama, nes nenori patirti gėdos jausmo ir įvairių kaltinimų ar priekaištų. 
Neabejoju, kad net ir savo kūnu pasitikintys nudistai pakliūna į panašias situacijas. Man įsiminė ir patiko vienos plačiai nuskambėjęs vienos aktorės poelgis – sulaukusi šantažo ji pati paviešino savo nuogos nuotraukas. Gal tai komercinis triukas ir surežisuota, nežinau, bet manau tai gali suveikti kaip įkvėpimas nenusileisti šantažuotojams. Kaip natūristas norėčiau, kad su laiku nuogumas nustotų būti šantažo ar kitokio piktnaudžiavimo šaltiniu.  

Tikiu, kad lietuviai yra pakankamai tolerantiška tauta ir pamažu įprantame laisviau šnekėti įvairomis temomis, tačiau nuogumas daugumai sukelia drovią šypseną. Kai esi natūristas ir praktikuoji nuogumą ne vienerius metus nuogas kūnas atrodo natūralus dalykas,  o kai kurios žmonių reakcijos į tai atrodo ne itin racionalios, kartais net galima pasigesti supratingumo.  Natūristams taip reikia suprasti, kad daug kas gyvenime paremta jausmas ir kai kurie žmonės nuogą kūna mato tik duše arba internete. Ačiū, kad skaitėte.

Choose your Reaction!
Leave a Comment